Świadomość klientów to bardzo ważny element, przesądzający o decyzjach zakupowych. Większość klientów podczas wyboru pyta o pochodzenie mięsa, które kupuje. Jednak istnieją grupy konsumentów, w których świadomości nadal funkcjonują nieprawdziwe opinie o drobiu dotyczące stosowania antybiotyków, stymulatorów wzrostu oraz hormonów.
ZAWARTOŚĆ ANTYBIOTYKÓW
Warto wiedzieć, że w Polsce obowiązują normy i ustawy regulujące hodowlę zwierząt i produkcji mięsa, które zakazują podawania antybiotyków. Jedyny wyjątek stanowi leczenie antybiotykiem, podczas wystąpienia choroby w stadzie. Leczenie musi być prowadzone pod ścisłą kontrolą weterynaryjną. Sama regulacja prawna jest już potwierdzeniem, że mięso drobiowe produkowane w Polsce jest w pełni bezpieczne. Stosowany jest również system kontroli HACCP, który pozwala na dokładne sprawdzenie całej drogi produkcyjnej mięsa. System ten gwarantuje szybką reakcję w momencie, gdy badane mięso nie przejdzie kontroli. Polskie mięso drobiowe poddawane jest także inspekcjom, przeprowadzanym na każdym etapie produkcji. Zatem kupując polski drób, można mieć pewność, że jest ono bezpieczne i nie zawiera antybiotyków.
STOSOWANIE HORMONÓW WZROSTU
Już od 1996 r. stosowanie hormonów wzrostu podczas chowu zwierząt jest prawnie zabronione. Złamanie tych przepisów grozi wysoką karą. Dlaczego więc jednak hodowla drobiu, w tym kurczaków odbywa się w tak szybkim tempie? Zależy to głównie od ras, które są hodowane. Zostają one odpowiednio selekcjonowane, aby uzyskać jak najlepszej jakości mięso. Nie ma w tym przypadku szybszego wyjścia. Hodowcy, którzy chcą osiągnąć zamierzony efekt stosują produkty najwyższej jakości. Nie ma tam miejsca na słabej jakości pasze. Pasze dobrej jakości zawierają witaminy i minerały, które w konkretny sposób zaspokajają potrzeby poszczególnych gatunków ptactwa. Kolejną kwestią obalającą mit na temat stosowania hormonów jest fakt, że są to białka. Jedynym sposobem zapewniającym skuteczność byłoby ich ciągłe podawanie w postaci zastrzyków.
GMO
Skrót GMO oznacza produkty i organizmy modyfikowane genetycznie. Już samo stwierdzenie wpędza każdego w niepewność. Jednak nie jest takie straszne jak się wydaje. Modyfikacje genetyczne zachodzą w przyrodzie naturalnie, bez względu czy tego chcemy, czy nie. To samo dzieje się podczas modyfikacji prowadzonych w warunkach laboratoryjnych. Materiał DNA w roślinach modyfikowanych, jak również tych bez ingerencji człowieka, trawiony jest w jednakowy sposób. Nie ma tym samym możliwości, aby podczas trawienia DNA rośliny wpłynęło negatywnie na organizm zwierzęcia, czy człowieka. Poza tym GMO ma swoje pozytywne cechy, dzięki którym: zwiększa się odporność plonów, powstają silniejsze i większe rośliny o zwiększonych wartościach odżywczych, zmniejsza się zużycie środków ochrony roślin.